Blues - Grundkurs

Om dansen Blues

Blues är både en musikgenre, en känsla och ett sätt att dansa. Dansen har sitt ursprung hos den Afroamerikanska befolkningen i 20-30-talets USA och är, liksom Bugg och Lindyhop, en swingdans.
Den moderna bluesdansen, som ibland även kallas Slow drag, har många olika stilar, men det gemensamma är kommunikationen i paret, och friheten att uttrycka känslan, i samspel med musiken. Likheter finns med den moderna avancerade Foxen, Tango och långsam Lindy Hop/Boogie Woogie.

Man dansar både tätt intill och med avstånd i paret. Det finns ingen dansriktning, man dansar till största delen på stället med kortare eller längre förflyttningar i valfri riktning. Detta innebär att man klarar sig med ganska små dansgolv. Stegen tas på takten i musiken men synkoperingar kan användas som variation. Dansen präglas av mjuka rörelser, samspel, improvisation, musikalitet och känsla. Pulsen och rytmiken i musiken har stor betydelse för hur man dansar. Både förare och följare kan initiera rörelser, att inspirera varandra är en viktig del i dansen. Bluesdans är helt enkelt en återspegling av den musik och känsla du upplever på dansgolvet.

Dessa YouTube klipp visar några varianter på hur det kan se ut:

Det finns ett stigande intresse i landet för bluesdans, och i Stockholm, Göteborg och Uppsala finns goda möjligheter att dansa socialt. Vi hoppas på att kunna få igång socialdanser även i Linköping.

Innehåll

Under kurstillfället kommer vi att lära ut grundsteg och turer som är enkla att använda och utgå ifrån, för att direkt kunna dansa socialt. Vi lär ut hur man kan variera dessa för att hitta känslan i musiken och vi jobbar med kommunikationen i paret.

Vi som är lärare heter Kristina Forslind och Timmy Gustafsson. Vi har dansat blues under några år och är väldigt glada att nu få möjligheten att lära ut denna fantastiska dans till just dig!

Du behöver inte ha någon partner att dansa med då vi byter runt för att lära oss så fort som möjligt. Men om du anmäler dig med en partner som tänkte dansa den andra rollen så är chansen att ni kommer med mycket större.

Lokal

Kursen går i L'Orient, en restaurang i centrala Linköping som har gjort sig känd genom att ständigt ha både musik och dansarrangemang. På kvällen blir det dans på restaurangen, ev. till levande musik, och möjlighet till mat. Mer information följer.

City: Linköping

Where: L´Orient, Drottninggatan 18, 582 25 Linköping

When: Sa. 19/3 10:00 år 2016 - 17.00

Level: Från Nybörjare

Instructors: Kristina Forslind

Price: 300 kr

Organizer: Linköping Dancing Team

Membership: Included

Linköping Dancing Team
Junovägen 12, 58574 LJUNGSBRO
Org.nr: 822001-9668
ldt@ldt.se

Powered by CogWork